MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

U Sarajevu s teškim emocijama dočekani tabuti žrtava genocida u Srebrenici

Kombiji s tabutima devet identificiranih žrtava genocida u Srebrenici stigli su u Sarajevo gdje su ih s velikom tugom dočekali brojni građani, predstavnici bh. vlasti i visoki zvaničnici. Nakon zadržavanja u glavnom gradu BiH, tužna kolona nastavit će put prema Potočarima.U suzama i s teškim emocijama, prisutni ispred zgrade Predsjedništva BiH dodirivali su kombije s tabutima, ostavljajući svijeće i izgovarajući molitve, kako bi svako na svoj način odao počast stradalim žrtvama srebreničkog genocida.

Nakon zaustavljanja pored Predsjedništva BiH, tužna povorka uputila se prema spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. te prema tržnici Markale. Poslije će se nakratko zadržati i pored sarajevske Vijećnice odakle preko Romanije nastavlja put prema Srebrenici i Potočarima. Tabuti bi do 16 sati trebali biti dopremljeni u nekadašnju fabriku akumulatora u Potočarima.

Brojni političari danas su ispratili tužnu kolonu u ulici Maršala Tita. Među njima su bili i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, britanski ambasador Matthew Field, reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, visoki predstavnik Valentin Inzko…

“Mi ćemo se uvijek sjećati žrtava genocida i odavati im poštovanje baš onako kako to treba raditi civilizirani svijet. Tako će biti i ove godine. Odnos prema prošlosti trebaju ispravno shvatiti svi, i u BiH i regionu. Nažalost, danas imamo problem s politikama i elitama koje ne žele poštovati žrtve genocida i presude Međunarodnog suda pravde i Haškog tribunala. Poštovanje žrtava je preduvjet za sve buduće odnose u BiH i regionu. Želim da dođe to vrijeme kada će oni koji veličaju zločince prekinuti to, da se na bazi istine i pravde nastave graditi odnosi u BiH i regionu”, poručio je Džaferović.

On je podsjetio i da je veliki problem što brojne žrtve nisu pronađene.

“Postoji zavjera šutnje. Pozivam sve one koji znaju gdje se nalaze grobnice da progovore”, rekao je Džaferović.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH poručio je da je samo nekolicina vojnih i policijskih autoriteta koji odgovaraju za genocid u Srebrenici, te da je još masa onih koji su učestvovali u ovom gnusnom činu i moraju biti dovedeni pred lice pravde.

Džaferović je istakao i da je usvajanje Zakona o zabrani negiranja genocida u BiH minimum koji ova država duguje svim žrtvama.

Kako su kazali organizatori današnjeg ispraćaja žrtava, ovo je 25. godišnjica traganja za odgovorima zašto i kako je pala Srebrenica.

Podsjetimo da će ovogodišnja komemoracija u Srebrenici biti održana uz posebne epidemiološke mjere.

Ove godine će biti ukopano devet žrtava genocida: Salko (Ahmo) Ibišević (1972), Hasan (Alija) Pezić (1925), Sead (Huso) Hasanović (1971), Alija (Bekto) Suljić (1969), Hasib (Šaban) Hasanović (1970), Zuhdija (Suljo) Avdagić (1947), Bajro (Ramo) Salihović (1943) i Ibrahim (Hamid) Zukanović (1941).

Izvor: klix.ba

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa