Američki predsjednik Donald Trump jučer je na prvoj sjednici svoje vlade najavio uvođenje 25% carina na robu iz Europske unije, što je izazvalo zabrinutost ne samo u automobilskoj industriji EU nego i širem europskom gospodarstvu.
Taj potez, koji Trump opravdava kao odgovor na “nepravednu” trgovinsku praksu EU, mogao bi poremetiti trgovinske tokove, podići cijene i izazvati trgovinski rat Europe i SAD-a. “Europska unija je stvorena kako bi prevarila Sjedinjene Države, to joj je glavna svrha i moram priznati da su u tome bili vrlo uspješni”, izjavio je Trump tijekom svoje prve sjednice kabineta u Bijeloj kući.
Europska komisija najavila je “brz i odlučan odgovor”, ali analitičari upozoravaju da bi mjere mogle pogoditi ključne industrije i izazvati ekonomske turbulencije.
Najveći udar carine osjetit će automobilski sektor, gdje EU trenutačno naplaćuje 10% carinu na američke automobile – četiri puta veću od američke carine na europske automobile od 2.5%. Trumpove carine od 25% pogodit će njemačke proizvođače poput Volkswagena i BMW-a te švedskog Volva, kojima značajan postotak izvoza ide upravo u SAD.
Europski parlament je u ranijoj analizi objavio da će američke carine povećati cijene proizvoda poput električnih vozila, poluvodiča i farmaceutskih proizvoda, što će smanjiti potražnju i prisiliti europske proizvođače na sniženje marži. Ako EU odgovori sličnim carinama, porast će i cijene elektronike, pamuka i agrarne robe. USA Today također upozorava da bi cijene luksuzne europske robe u SAD-u mogle rasti za 30%, što bi smanjilo njihovu konkurentnost.
Kako bi izbjegli carine, neke europske kompanije razmatraju preseljenje proizvodnje u SAD. Michelin tako razmatra širenje kapacitete u Sjevernoj Karolini, dok Porsche i Audi razmatraju gradnju tvornica u Tennesseeju i Texasu.
Konačni učinak ovisit će o sposobnosti EU da održi jedinstven stav i istovremeno razvije strateške alternative za diverzifikaciju tržišta. Kao što ekonomist Ruben Dewitte upozorava, “protekcionizam je igra u kojoj svi gube”.
Izvor; Index.hr