Španija srušila Francusku i plasirala se u finale Evropskog prvenstva

Fudbaleri Španije plasirali su se u finale Evropskog prvenstva nakon što su savladali Francusku poslije preokreta rezultatom 2:1.

Utakmica je počela šansom Fabijana Ruiza, koji je iz dobre pozicije loše šutirao, a kazna je stigla brže nego je španski veznjak mogao i naslutiti. Već u 9. minuti Kilijan Mbape (Kylian Mbappe) šalje sjajan centaršut na drugu stativu, a tamo je Randal Kolo Muani koji je šalje u mrežu španskog gola.

Bio je to prvi pogodak koji je Francuska dala na ovom prvenstvu iz igre. Kada se činilo da Francuzi mnogo bolje stoje na terenu, na scenu je u 21. minuti stupio nevjerovatni Lamin Jamal (Lamine Yamal). Čudo Španije i Barcelone je postiglo spektakularan gol i ispisalo historiju – Jamal je postao najmlađi igrač u polufinalu nekog velikog takmičenja (16 godina i 362 dana).

amal je tako oborio i rekord legendarnog Pelea koji je sa 17 godina i 244 dana igrao protiv Francuske u polufinalu Svjetskog prvenstva 1958. godine.

Francuski golman Majk Manjan (Mike Maignan) je paradom samo uljepšao ovaj pogodak. Francuzi se nisu oporavili od primljenog gola, a samo četiri minute kasnije Manjan je vadio još jednu loptu iz svoje mreže. Dani Olmo je šutirao, a nes(p)retnom reakcijom Žil Kunde (Jules Kounde) je loptu smjestio u svoju mrežu.

U drugom dijelu mnogo opreznija igra Španije koja je uspjela odbiti sve nalete Francuske. Rezultat sa semafora se nije mijenjao od 25. minute i Španci su se plasirali u finale gdje će čekati boljeg rivala iz duela Engleske i Nizozemske.

Podsjetimo, Španija je bila prvak Evrope 1964., 2008. i 2012. godine, te juriša na rekordnu četvrtu titulu.