MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Sevdalinka upisana na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine

Sevdalinka će danas biti zvanično upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva čime je prepoznata kao globalni simbol kulturnog naslijeđa. Ovime je ostvarena prekretnica u očuvanju i promociji tradicionalne gradske pjesme poznate po emotivnim tekstovima i melodijama.

Federalna ministrica kulture i sporta, Sanja Vlaisavljević naglasila je da je proces upisivanja sevdalinke na UNESCO-ovu listu bio dugotrajan, ali zahvaljujući predanom radu ispunjeno je svih pet kriterija.

“Prošli smo nimalo jednostavne zahtjeve koje UNESCO stavlja pred države kada one popunjavaju aplikacijske obrasce za upisivanje na ovu prestižnu, reprezentativnu listu. Kompletan proces trajao je nekoliko godina”, poručila je Vlaisavljević.

Sevdalinka kao dio kulturnog mozaika svijeta

Upisom na reprezentativnu listu sevdalinka postaje dio kulturnog mozaika svijeta kao dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine BiH. Pomoćnica federalne ministrice kulture i sporta, Mirela Miličević-Šečić kazala je da je naša zemlja na listu UNESCO-a do sada upisala šest elemenata od kojih su tri elementa nominacijski fajlovi pripremani u Federalnom ministarstvu kulture i športa.

“Riječ je o konjičkom drvorezbarstvu, o običaju košenja u Kupresu, a sada se tu našla i sevdalinka. Uvjet za sve upisane elemente je da element koji se predlaže bude upisan na listu u matičnoj zemlji čime je sevdalinka ispunila prvi uvjet. Nakon dobijanja inicijative od Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle krenule su pripreme na izradi dokumenta koji je zahtjevan. Najvažniji segment je podrška i saglasnost nositelja sevdalinke koja je pokazana kroz veliki broj pisama koja smo prikupili za ovu nominaciju”, kazala je Miličević-Šečić.

Stručnu podršku izradi nominacijskog dokumenta dala je akademska zajednica koja je jedan od razloga i zašto se sevdalinka našla u nastavnim planovima i programima obrazovnog sistema u našoj zemlji. Redovna profesorica sa Muzičke akademije u Sarajevu, Tamara Karača-Beljak kazala je da je kompletan proces realizovan na temeljima ranijih istraživanja.

“Sretni smo što smo ispunili sve kriterije, a od toga ne bi bilo ništa da nije bilo podrške nositelja i interpretatora sevdalinke. Upis sevdalinke nam je otvorio mnoga vrata i pokazao da na ovu istu reprezentativnu UNESCO-ovu listu mogu doći i drugi oblici bh. tradicijske muzike”, rekla je Karača-Beljak.

Nominacija sevdalinke pokazala je napore za očuvanje kulturne baštine i njenog prenošenja na nove generacije, a podržana je i od Ministarstva civilnih poslova BiH. Njen značaj prepoznali su domaći stručnjaci i međunarodna zajednica, koja u sevdalinki vidi univerzalni izraz ljudskih emocija i tradicije.

Kompletan proces bit će završen i ozvaničen za nekoliko sati, kada će se sevdalinka naći na dnevnom redu 19. sesije UNESCO-a koja se održava u Paragvaju.

Podsjećamo i pećina Vjetrenica prethodno je uvrštena na Popis svjetske baštine UNESCO-a i postala prvi samostalni prirodni fenomen iz BiH koji je uvršten na svjetski popis zaštićenih spomenika.

Izvor: klix.ba

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa