Savez paraplegičara USK je počeo sa realizacijom Projekta „Vozim iako ne hodam“ pod motom „Osobe sa invaliditetom za bolju sigurnost u saobraćaju“, kojeg financira Ministarstvo obrazovanja, kulture i sporta Unsko-Sanskog kantona. Tim povodom, danas je u JU Gimnaziji i u Drugoj srednjoj školi u Velikoj Kladuši održana radionica kako bi se skrenula pažnja na prevencije i smanjenje saobraćajnih nezgoda, naročito nezgoda sa težim posljedicama koje uzrokuju mladi vozači. Članovi koji su doživjeli saobraćajnu nezgodu svojim neodgovornim ponašanjem, te zbog toga završili u invalidskim kolicima, pričali su pred učenicima svoju priču o tome kako su nastradali, sa kojim se posljedicama sada susreću.
Svjesni smo da se danas jako puno saobraćajnih nezgoda događa isključivo zbog nesavjesnih vozača , najčešće mladih, koji u alkoholiziranom stanju voze i na taj način ugrožavaju živote drugih nevinih ljudi. Visok postotak mladih žrtava u saobraćajnim nezgodama, osim konzumiranja alkohola, još jei posljedica nedostatka iskustva, kasne noćne vožnje i vožnje vikendom, ali i nezrelosti, namjernog izazivanja opasnosti te želje za pustolovinom.
Svrha ovog Projekta jeste preventivna i neformalna edukacija mladih iz oblasti sigurnosti u saobraćaju kroz podizanje svijesti o rizicima i posljedicama koje donosi neodgovorno ponašanje u saobraćaju, kao što je prekoračenje brzine, upotreba alkohola i opojnih droga, ne korištenje sigurnosnog pojasa i korištenje mobitela prilikom vožnje. Savez paraplegičara USK i u narednom periodu planira obići što više srednjih škola i fakulteta u BiH.
Berina Hušidić/Trend radio