MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Marš mira krenuo ka Potočarima: Među hiljadama učesnika i ljudi iz Amerike i Australije

Okvirno pet hiljada osoba našlo se jutros u Maršu mira koji je iz Nezuka krenuo ka Potočarima. Oni će u narednim danima proći nekadašnjim putem spasa, odnosno smrti na kojem su u julu 1995. godine pogubljeni brojni Bošnjaci. Trasa je duga 100 kilometara i izuzetno je zahtjevna.

Nezuk koji je udaljen svega nekoliko kilometara od Sapne u julu 1995. godine je predstavljao doslovno mjesto novoga života za brojne Podrinjce koji su se iz Srebrenice i njene okoline zaputili na slobodnu teritoriju.

Većina njih je danima, ali i mjesecima prolaskom kroz brdsko-planinske predjele umicala ruci agresora, ali, nažalost, mnogi nisu preživjeli. Pogubljeni su na najsvirepiji način u genocidu počinjenom nad Bošnjacima, a svima njima okvirno pet hiljada osoba danas odaje počast.

“Radimo projekciju na pet hiljada, ali očekujemo da će biti više učesnika. Marš mira nosi svoju poruku mira, kao da se nikada i nigdje ne ponovi Srebrenica. Također, odaje se počast nevino ubijenim žrtvama u julu 1995. godine te cilj je da se čuva od zaborava. Marš mira je međunarodnog karaktera te imamo učesnike iz većine evropskih zemalja pa čak i iz Amerike i Australije”, kazao je za Klix.ba predsjednik pododbora za Marš mira Suljo Čakanović.

Nakon jutrošnjeg zvaničnog okupljanja učesnici su se iz Nezuka zaputili prema Baljkovici, Padlogu, Crnom vrhu, Snagovu, Liplju, Kamenici, Glodi, Udrču, Đugumima, Mravinjcima, Buljimu, Jagnjićima i Budaku, a u konačnici će doći u kompleks Memorijalnog centra u Potočarima, gdje će odati počast žrtvama genocida. Dolazak u dolinu bijelih nišana očekuje se u srijedu u poslijepodnevnim satima.

Cjelokupna dionica duga je 100 kilometara i predstavlja originalnu trasu kojom su od Srebrenice do slobodne teritorije u Nezuku u julu 1995. godine prošle stotine Podrinjaca. U narednim satima i danima tim putem će koračati i Adnan Džafić iz Visokog.

“Od 2012. godine učestvujem u Maršu mira, kako bih dao podršku, ali se i suosjećao sa ljudima koji su prošli golgotu. Teško je objasniti kroz šta sam sve u prethodnim godinama prolazio, jednostavno kolonu smrti morate proći. Svaki korak koji pravite je težak. Važno je da se ovo ne zaboravi. “, kazao nam je Džafić.

Koračanje putem spasa predstavlja izuzetno zahtjevnu fizičku aktivnost, a učesnici poručuju da je to najmanje što mogu učiniti za nevino stradale Podrinjce.

Kako je ranije potvrđeno za Klix.ba iz Instituta za nestale osobe BiH, posmrtni ostaci 14 žrtava genocida počinjenog u Srebrenici u ljeto 1995. godine spremni su za ukop na kolektivnoj dženazi koja će se klanjati 11. jula ove godine u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari.

Najmlađa žrtva koja će biti ukopana ove godine je 17-godišnji Beriz (Omera) Mujić rođen 1978. godine u Zvorniku. On je u julu 1995. godine ubijen na području Sućeske kod Bratunca, a njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani u maju 2023. godine na području općine Srebrenica. On će biti ukopan uz svoga brata Hazima koji je u Potočarima ukopan 2013. godine.

Najstarija žrtva koja će biti ukopana je Salić (Ibrahima) Hamed, rođen 1927. godine. On je imao 68 godina kada je nestao u ljeto 1995. godine na području Žepe. Njegovi posmrtni ostaci su ekshumirani na lokalitetu Slap u Žepi, u maju 2014. godine.

Izvor: Klix.ba

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa