Hidžab je prepoznatljivi i upečatljivi simbol i znak pripadnosti islamu. Iako je žena sa hidžabom ima prava kao i svaka druga žena, one često bivaju diskriminirane na različitim osnovama. Naprimjer žena sa hidžabom neće moći biti sutkinja u pravosudnim institucijama Bosne i Hercegovine, proizilazi iz odredbe o zabrani isticanja vjerskih obilježja u novom nacrtu Zakona o sudovima u BiH.
Svjetski dan hidžaba obilježava se u cilju promoviranja tolerancije i vjerske slobode, ali i slobode žene sa hidžabom i njenim pravima u svijetu.
O hidžabu, društvu i životu razgovarali smo sa 26-godišnjakinjom Merjemom Kuduzović, mladom djevojkom koja se bavi digitalnim marketingom, te pisanjem na svom blogu o životnim vrijednostima, tražeći inspiraciju iz njene svakodnevnice.
Pisanjem se krenula baviti jer je primjetila da se ljudi svakodnevno bore sa nekim tegobama, te na internetu traže neku vrstu utjehe i olakšanja. Kako su joj prijatelji i porodica govorili da zna prenijeti emociju, odlučila je objaviti prvi tekst nakon kojeg je dobila značajnu pažnju ljudi.
Merjema je iz svake situacije u životu izvukla nešto lijepo, pa tako i hidžab za koji kaže da joj je to najljepša stvar koja joj se desila u životu: “Ideja da se pokrijem krenula je prije 7 godina. Ozbiljnija priča o hidžabu je krenula kada mi je brat preselio gdje sam ja shvatila koliko mi imamo malo vremena na ovom svijetu i koliko je život kratak, te sam tada više istraživala o tome šta se dešava s nama kada umremo i šta se dešava sa našom dušom kada odemo sa ovog svijeta. Ni na jednom mjestu nisam mogla dobiti utjehu nakon gubitka, osim u vjeri”.
Tada je, kaže, shvatila da Bog ima plan za sve i da je poruka islama da živimo ispunjen život, život sa svrhom i to povezuje i sa pisanjem. Željela je biti inspiracija nekom drugom, željela je ostaviti dobar trag iz sebe. Nakon gutika posvetila se islamu, vjeri, učenju arapskog pisma i sve to je približavalo vjeri i ona se osjećala bolje.
“Moje intenzivnije razmišljanje o hidžabu na iskušenje je dovodio izgled. Kao žena razmišljam o kosi, figuri i izgledu generalno, a onda… onda je moja mama dobila dijagnozu da boluje od rijetke vrste raka i tada sam opet shvatila da mi niko ne garantuje da ću imati lijepu kosu, nokte, figuru i izgled. Mamina energija i borbenost motivisala me je da shvatim da je vrijeme da moje razmišljanje pređe u djelo”,govori nam Merjema dokazujući da se ovakve odluke ne donose preko noći.
Merjema je primjetila diskriminaciju žena sa hidžabom u svijetu, jer je živjela u Sloveniji gdje nije mogla često vidjeti pokrivenu ženu što joj je dodatno otežavalo njenu odluku o hidžabu.
Mnoge mlade djevojke u odluci da stave hidžab sprječava nedovoljna podrška porodice i prijatelja. Merjema poručuje svim mladim djevojkama da budu pravi primjer svoje vjere:”Budite blage prema sebi, ne slušaju druge ljude, jer je hidžab nešto što je Allah naredio i sa našim hidžabom nema niko veze osim nas i dragog Boga”.
“Moja glavna prednost hidžaba je to da ja se svaki dan trudim biti što bolji primjer svoje vjere. Kada pogleda u svoj šal znate da ga nosite sa pravom razlogom i da su to prave vrijednosti kojima treba težiti. Hidžab nije zatvori i hidžab nije ograničenje u životu. Svoj život živite normalno, samo što vas taj hidžab tjera da budete najbolja verzija sebe”, ističe Merjema.
Žene sa hidžabom trebaju biti dio društva koji se neće razlikovati i odvajati. Hidžab je simbol prava na vjeru i izražava slobodu, te promoviše ljudska prava.
Lajla Žalić Dautović/Trend radio