Na današnji dan 2015. godine u Zagrebu je preminuo Kemal Monteno. Mnogi su ga poznavali kao vrsnog kantautora i neponovljivog izvođača, čije su pjesme ostale trajna inspiracija generacijama.
Kemal Monteno, rođen 1948. godine u Sarajevu, iza sebe je ostavio bogatu karijeru koja je trajala više od četiri decenije. U tom vremenu objavio je brojne albume, autorske ploče, a pjesme koje je stvarao postale su nezaboravan dio naše muzičke baštine.
Monteno je svojim jedinstvenim stilom, osvojio srca publike širom bivše Jugoslavije i šire
Njegova karijera započela je još 1967. godine nastupom na festivalu “Vaš šlager sezone”, gdje je pjesmom “Lidija” odmah stekao veliku popularnost. Kasnije je redovno osvajao prva mjesta na brojnim festivalima, a neke od njegovih najpoznatijih pjesama, poput “Zemljo moja”, “Sarajevo, ljubavi moja” i “Nekako s proljeća”, postale su prave himne grada Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Njegove pjesme bile su pjesme koje su ujedinjavale, voljele su ih sve generacije. Pjesma “Sarajevo, ljubavi moja” ostala je njegova najprepoznatljivija stvar, koju je Kemal Monteno uvijek izvodio na svakom nastupu.
Ova balada, koju je komponirao na stihove svog prijatelja Alije Hafizovića, postala je vječna posveta rodnom Sarajevu, gradu kojem je Kemal bio nepokolebljivo vjeran tokom čitave svoje karijere.
Monteno je bio i čovjek koji je, uprkos uspjehu i popularnosti, izbjegavao slavu i uvijek se smatrao “običnim Sarajlijom” – čovjekom iz naroda, pjevačem koji nije bio dalek i nedostižan.
Njegove pjesme ostale su s ljudima, ne samo u mirnim vremenima, već i u najtežim trenucima. Tokom ratnih devedesetih godina, dok je opsada Sarajeva bila jedna od najdužih opsada u historiji, Monteno je otpjevao pjesmu “Pismo prijatelju”, koju su Sarajlije preimenovale u “Da ti roknu samo dvije”.
Ova pjesma je bila simbol nade i oporavka, a snimljen videospot postao je trajna uspomena na jedno teško, ali herojsko vrijeme.
Iako nije bio najglasniji politički aktivist, Kemal Monteno je svojim djelom i pjesmama bio snažan ambasador Sarajeva i duše ovog grada, a njegova muzika bila je, i ostala, neizbrisivi dio postratnog Sarajeva.
Nakon rata Monteno je nastavio svoju muzičku karijeru, održavajući rasprodane koncerte
Tokom svoje bogate muzičke karijere, Kemal je stvorio ne samo vlastiti muzički potpis na domaćoj zabavno-muzičkoj sceni, nego je svojim pjesmama znao doprinijeti i uspjehu svojih kolega pjevača, ali i prijatelja kao što su Arsen Dedić, Zdravko Čolić, Oliver Dragojević, Tereza Kesovija, Gabi Novak, Ismeta Krvavac, Dražen Žerić Žera i drugi.
Njegova muzička ostavština, pjesme koje su prepoznatljive šire bivše Jugoslavije i danas donose sjećanje na vremena koja su prošla, ali i na snagu i ljepotu koju je Monteno svojim stvaralaštvom ostavio.
Kemal Monteno je sahranjen u Aleji velikana na sarajevskom gradskom groblju Bare, a njegove pjesme i dalje se slušaju.
Izvor: Klix.ba