MARKETING

ADA PROMET Velika Kladusa - Tehnicki pregled

Bio je 5. februar 1994. kada su agresori u momentu ubili 68 Sarajlija na pijaci Markale

Danas se u Kantonu Sarajevo obilježava Dan sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva u periodu opsade 1992-1995. godine i 31. godišnjice od masakra na pijaci Markale.

Samo na ovaj tužni dan, tačno prije 31 godinu, ubijeno je 68 Sarajlija, a teže i lakše ranjeno njih 142.

Ubijeni su: Senad Arnautović, Ibrahim Babić, Mehmed Baručija, Ćamil Begić, Emir Begović, Vahida Bešić, Gordana Bogdanović, Vaskrsije Bojinović, Muhamed Borovina, Faruk Brkanić, Sakib Bulbul, Jelena Čavriz, Almasa Čehajić, Zlatko Čosić, Alija Čukojević, Verica Ćilimdžić, Smilja Delić, Ifet Drugovac, Dževad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Džebo, Ismet Fazlić, Vejsil Ferhatbegović, Dževdet Fetahović, Muhamed Fetahović, Ahmed Fočo, Majda Ganović, Isma Gibović, Rasema Hasanović, Alija Hurko, Mirsada Ibrulj, Mustafa Imanić, Rasema Jažić, Razija Junuzović, Hasija Karavdić, Mladen Klačar, Marija Knežević, Selma Kovač, Ibro Krajčin, Sejda Kunić, Jozo Kvesić, Numo Lakača, Ruža Malović, Jadranka Minić, Safer Musić, Nura Odžak, Mejra Orman, Hajrija Oručević, Seid Prozorac, Smajo Rahić, Igor Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedžad Salihović, Hajrija Smajić, Emina Srnja, Džemo Subašić, Šaćir Suljević, Hasib Šabanović, Ahmed Šehbajraktarević, Bejto Škrijelj, Junuz Švrakić, Pašaga Tihić, Munib Torlaković, Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović i Senad Žunić.

Tokom četverogodišnje opsade Sarajeva gotovo nijedno mjesto u gradu nije bilo sigurno, a mnogi dijelovi grada su nažalost upamćeni kao mjesta strašnih zločina. Jedno od njih je gradska pijaca Markale u centru Sarajeva.

Taj 5. februar bio je koban za 68 osoba, kada je agresorska granata kalibra 120 mm, ispaljena oko 12:30 sati sa položaja sela Mrkovići, pala na pijacu Markale, gdje se u tom trenutku nalazio veliki broj građana.

Za zločine počinjene u Sarajevu, koji obuhvataju i granatiranje Markala osuđen je komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Stanislav Galić. Dragomira Miloševića Haški tribunal 2009. godine osudio je na 29 godina zatvora zbog terora nad civilima u Sarajevu.

Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, pred Mehanizmom za međunarodne krivične sudove (MMKS) pravosnažno je u martu 2019. godine osuđen na doživotnu kaznu zatvora, između ostalog, i za teroriziranje i granatiranje građana Sarajeva, što je također jedna od tačaka za koje je na doživotni zatvor u junu 2021. osuđen i Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS).

Haški sud je u presudi Karadžiću, naveo da je “granata ispaljena od strane Sarajevsko-romanijskog korpusa (SRK) na liniji sukoba u području Mrkovića, mjesta koje se nalazi sjeverno do sjeveroistočno od Markala, gdje je SRK držao minobacače 120 milimetara”.

U Sarajevu je tokom rata, prema dostupnim podacima, poginulo više od 11.000 građana, među njima više od 1.500 djece. Više od 50.000 civila je bilo lakše ili teže ranjeno.

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na sve ubijene i ranjene građane Sarajeva, danas s početkom u 12:00 sati bit će upriličeno polaganje cvijeća na spomen-obilježje na pijaci Markale, a u 12:30 sati i Zajednička komemorativna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Sarajeva i općinskih vijeća s područja Kantona Sarajevo u Narodnom pozorištu, u organizaciji Kantona Sarajevo.

U vrijeme polaganja cvijeća u ulici Mula Mustafe Bašeskije, kod pijace Markale, u terminu od 12:00 do 12:30 sati bit će privremeno obustavljen saobraćaj.

Organizator Zajedničke komemorativne sjednice poziva porodice i prijatelje stradalih Sarajlija da prisustvuju ovoj sjednici, kako bi i na ovaj način svi zajedno odali počast svim našim ubijenim sugrađanima.

Izvor: Klix.ba

Vezane vijesti:

MARKETING

Sudo Luka logo
ada promet velika kladusa