Sjeverna Koreja će se suočiti sa “snažnim odgovorom” ukoliko obavi nuklearni test, poruka je iz SAD-a nakon što je Pyongyang tokom vikenda ispalio balističke projektile, a na šta su Washington i Seoul odgovorili istom mjerom.
Zamjenica američkog državnog sekretara Wendy Sherman se sastala s južnokorejskim kolegom te je poručila da će svaki nuklearni test značiti kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, a također je upozorila na “masivnu” reakciju međunarodne zajednice.
“Uslijedio bi brz i snažan odgovor na takav test. Cijeli svijet će odgovoriti na čvrst i jasan način. Mi smo spremni”, izjavila je Sherman.
Ona nije otkrila detalje, a njeni komentari dolaze samo dan nakon što je Pyongyang ispalio balističke projektile u okean. To je ukupno osamnaesti test naoružanja u 2022. godini. Ovaj potez Pyongyanga je isprovocirao SAD i Južnu Koreju koje su također ispalile projektile. Seoul tvrdi da test demonstrira mogućnost za “brz i precizan” odgovor u slučaju napada Sjeverne Koreje.
Japan djeluje zajedno s Pentagonom te je također testirao projektile za koje je rekao da su saveznici pokazali “sposobnost brzog odgovora”.
Glasnogovornik State Departmenta Ned Price je izrazio zabrinutost da bi Sjeverna Koreja mogla testirati svoju sedmu nuklearnu bombu u narednim danima.
“Na ovo smo upozoravali već neko vrijeme. Uvjeravam vas da smo se spremali za to i da smo razgovarali o tome sa saveznicima i partnerima”, kazao je Price.
Koliko je poznato, Pyongyang je posljednji put obavio nuklearni test 2017. godine tokom mandata američkog presjednika Donalda Trumpa, a prije moratorija koji je sam sebi uveo. Balistički testovi su zaustavljeni, a time su i pauzirane vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje. Ipak, testiranja su nastavljena nastavkom održavanja vježbi.
Novoizabrani južnokorejski predsjednik Yoon Suk-Yeol i njegov američki kolega Joe Biden dogovorili su povećanje intenziteta vojnih vježbi koje predstavlja odgovor u svrhu “odbijanja” Sjeverne Koreje, a Biden je ponudio dodatnu “stratešku pomoć” Seoulu. Na južnokorejskom tlu se već nalazi 30.000 američkih vojnika.
Yoonov prethodnik Moon Jae-in je težio miru sa Sjevernom Korejom, Trump je pokušavao postići dogovor s Pyongyangom, ali trajno smirivanje neprijateljstva ipak nije postignuto.
IZVOR:KLIX.BA