Kazne za kršenje Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine počet će se naplaćivati nakon isteka 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona, tačnije od juna.
Napomenimo da je ovaj pravilnik stupio na snagu, ali se daje rok još šest mjeseci kako bi se kafići, hoteli, moteli, aerodromi i neke ustanove dodatno prilagodili.
U tom periodu će inspektori obilaziti ova mjesta, za šta će biti nadležna kantonalna inspekcija, te će davati upute, savjetovati kako da se prilagode…
Brojne čitatelje je zanimalo na koji način prijaviti kršenje ovog pravilnika koji je na snazi te smo kontaktirali Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo koja je nadležna za ovaj kanton.
Inspektori ove uprave su do sada provodili redovne i usmjerene nadzore nad provođenjem Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje FBiH, koji su imali korektivni i preventivni karakter.
S obzirom da period prilagođavanja, utvrđen zakonskim odredbama ističe danas, inspektori će početi izricati i mjere zabrane pušenja u vidu rješenja onim subjektima koji ne ispunjavaju zakonom propisane uslove.
“Prioritet u našem postupanju u ovom momentu će, pored paralelno mnogobrojnih aktivnosti koje inspektori provode u svom radu, biti prijave koje već u značajnom obimu stižu u Kantonalnu upravu, a što možemo očekivati i u predstojećem periodu”, navodi se u njihovom odgovoru.
Kada su u pitanju novčane sankcije, Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u dijelu prelaznih odredbi propisuje da će se kazne “početi naplaćivati nakon isteka 12 mjeseci od početka primjene ovog zakona, odnosno od dana stupanja na snagu podzakonskih akata donesenih na osnovu ovog zakona”.
Prema istom će postupati i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, s tim da će svako neizvršenje rješenja za sobom povlačiti novčane kazne u skladu sa Zakonom o inspekcijama KS.
One iznose od 3.000 KM do 15.000 KM za pravna lica, od 1.000 KM do 3.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu, dok se fizičko lice – poslodavac kažnjava novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 1.500 KM.
“Napominjemo da objekti koji svojom površinom uslužnog prostra ne prelaze 50m2 mogu biti isključivo pušački ili nepušački, pod uslovom da se u istima uslužuje piće, kao i da vlasnici moraju ispuniti određene uvjete propisane pravilnikom. Vlasnici objekata površine iznad 50m2, moraju uspostaviti poseban prostor za pušenje koji ne smije biti manji od 10m2, niti zauzimati više od 20% ukupne površine uslužnog prostora. Prostorije moraju biti tehnički opremljene prema strogim standardima, uključujući ventilaciju i izolaciju kako bi se spriječilo prodiranje duhanskog dima u ostatak prostora”, navodi Kantonalna inspekcija u odgovoru.
S druge strane, građani sve informacije o eventualnim prijavama zbog kršenja ovog pravilnika u KS mogu pronaći na zvaničnoj stranici ove inspekcije ili prijaviti putem maila [email protected].
Izvor: Klix.ba