Promocija knjige “Identitet/i muslimana u Cazinskoj krajini” održana je u ponedjeljak, 5. augusta, u restoranu Hamm u Velikoj Kladuši . Ova knjiga, koja je nastala kao doktorska disertacija pokojne Lejle Hairlahović-Hušić na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, izazvala je veliko interesovanje prisutnih.
Iako autorica nije dočekala odbranu svoje disertacije, njen rad ostavio je neizbrisiv trag u historiji Cazinske krajine i njenih stanovnika.
Promocija je organizovana od strane Udruženja “Sutra je novi dan” i Fondacije “Lejla Hairlahović-Hušić,” koja nastavlja misiju Lejle kroz pružanje pomoći mladima u obrazovanju i profesionalnom usavršavanju.
Tokom promocije, prisutnima su se obratili profesorica Esmira Dervišević, doktorica Kanita Dedić i Fikreta Muslić, dok je moderator bio Amir Purić. Sav prihod od prodaje knjige namijenjen je finansiranju Fondacije “Lejla Hairlahović-Hušić,” koja će nastaviti Lejlinu viziju podrške djeci i mladim ljudima.
Lejla Hairlahović-Hušić je rođena 22.9.1983. Njen životni vijek bio je kratak, ali plodonosan. Preselila je 28.11.2020. od posljedica COVID 19. U svojih 37 godina života uradila je mnogo, pomagala puno, a iza sebe ostavila inspiraciju za naredne generacije.
Sport, posebno rukomet, je bio njena velika ljubav. U vrlo teškom periodu za BiH rukomet, preuzela je funkciju generalnog sekretara Rukometnog saveza BiH i za kratko vrijeme uradila fantastične stvari.
Ipak, njena najveća ljubav je bilo obrazovanje. Radila je u obrazovanju i za obrazovanje. Govorila je o obrazovanju, druge podsticala na učenje. Smatrala je da je to nešto u šta najviše trebamo ulagati.
Lejla je bila dobar učenik i dobar učitelj. Otišla je, ali je ostala inspiracija porodici i prijateljima koji žele da sjećanje na nju traje i da se njenim dobrim djelima i idejama ljudi koriste.
Trend radio