Kada u Bosni i Hercegovini spomenete Bužim, prva asocijacija je viteški grad a odmah nakon toga i grad blizanaca.
A dok je historija donijela priču o viteškom gradu, priču o gradu blizananaca afirmisao je jedan od mještana, nedavno preminuli novinar, pisac i fotograf, Nedžib Vučelj. Vjerujemo da je pažnju tome posvetio onog trenutka kada je i sam postao otac blizanaca, a tada je cijela priča i dobila zaplet te su mještani potvrdili ovaj fenomen i od tada ga prate i odgovorno tvrde da nigdje u regiji nećete sresti više blizanaca nego u Bužimu.
U Bužimu, mladi bračni parovi na neki način u svojoj podsvijesti su spremni na to da postoje velike šanse da postanu roditelji blizanaca. Kako nam je rekla dugogodišnja matičarka Sadeta Nesimović, u Bužimu trenutno ima 230 parova blizanaca što je izuzetno visoka brojka za općinu koja broj 20.000 stanovnika. Od Sadete smo saznali da u Bužimu gotovo da nema prezimena, a da nema bar jedan par blizanaca. Ako ste se upitali u čemu je tajna, nažalost u nastavku ove priče to nećemo saznati, jer to niko ne zna, ali mještani vjeruju da je to Božiji dar i da je Bužim zaslužio da ima taj poseban fenomen.
U razgovoru sa mladim roditeljima Medinom i Harisom Isakovićem saznali smo da je imati blizance dupla doza sreće, ali i obaveza naravno.
Kako nam je Medina ispričala, ona nije zamišljala blizance, ali je njen muž prilikom prve posjete doktoru upitao ”A gdje je drugo?”, te je priželjkivao baš tu dvostruku dozu sreće i radosti. Njihovi zagrljaji puni su ljubavi, jer nema praznine, a desetomjesečne djevojčice Una i Zara svojim postojanjem uljepšali su njihovu porodicu na način na koji nisu ni mislili da je moguće.
“Ja sam iskreno bila uplašena saznanjem i nikada mi nije na um palo da bi bilo moguće da imamo blizance, a onda kada sam saznala strah je zamijenila radost i uzbuđenje. Trenutan osjećaj je dupla obaveza ali i dupla sreća i ljubav”, kaže Medina. Sa jednom bebom nije lako, a sa dvije je to posebna priča, ali zajedno su uspjeli u svemu. Na početku je kažu najteže, ali sada kad su već porasle je druga priča. Una i Zara sigurno će imati divno djetinjstvo jer će uvijek imati jedna drugu za igru.
Šta o pozitivnim i negativnim stvarima ”blizanstva” kažu devetnaestogodišnji blizanci, saznali smo od Sare i Sameda Dizdarevića.
Kako su nam rekli u ovom životnom dobu već postoje znatne razlike između njih. Rekli su nam da je ta situacija bila nešto drugačija dok su bili mali, jer su tada bili više povezani i voljeli uživati u istim stvarima. Naravno neraskidiva veza postoji i sada, samo su izabrali različita zanimanja i tu su im se djelimično putevi razišli. Sara se odlučila za život frizera i make up artista, dok je Samed za svoj poziv odabrao da bude profesionalni vojnik.
“Slažemo se super, ali naravno tu ima i dosta nesuglasica i neslaganja kao i kod svakoga. Oboje smo odabrali dva totalno različita cilja u životu, a ono što pravi posebnu razliku jeste to što sam ja dosta realnija kada je u pitanju život općenito, pa sve ostalo. Brat pak ima više ambicija i više ciljeve, ali on je muško, pa je bilo za očekivati da ćemo se nekad u životu razilaziti oko mišljenja”, kaže Sara.
Blizanke Merisa i Merjema Baltić pričaju nam svoju priču. One su mlade djevojke koje imaju 17 godina. Slažu se poput najboljih prijateljica, ali kao i u svakom prijateljstvu i kod njih dođe do malih prepirki. Veza izmeđe njih dvije kao blizanki je dosta jaka.”Od rođenja provodimo vrijeme zajedno i sve radimo timski. U slučaju da se moramo razdvojiti osjećamo veliki nedostatak i jedva čekamo da se opet vidimo. Moja bliznakinja je moja druga polovina”, kazala je Merisa.
U Bužimu možete vidjeti blizance na svakom koraku, jednojajčane, dvojajčane, istih ili različitih spolova, ali jedno je sigurno, svi zajedno čine ovaj grad još posebnijim. Istraživanjima je utvrđeno da je ovaj fenomen ustvari vezan za žene, pa tako se dosta Bužimskih blizanaca rodilo i u inostranstvu jer su se žene/majke raselile kada su se udavale. Danas ne postoji razred u osnovnoj ili srednjoj školi u kom nema bar jedan par blizanaca i niko od roditelja koji imaju blizance ne žali se.
U planu je kako navode mještani, podnošenje inicijative da se postavi tabla na ulazu u grad, na kojoj će pisati “Bužim, viteški grad i grad blizanaca”, a organizacija okupljanja blizanaca iz cijelog Bužima i regije jedan je od dodatnih planova.
Sve u svemu imati blizance i biti roditelji dvije bebe u isto vrijeme sigurno je velik izazov, međutim kao što smo rekli na početku, tu je i dupla doza sreće, ljubavi i nježnosti pa je uvijek bitnije gledati na pozitivniju stranu naspram one na kojoj se nalazi dupla doza kafe zbog nespavanja tokom noći i duple straže jer bebe plaču.
A što se tiče blizanaca, oni su pravi dokaz da unatoč tome što su rođeni skoro pa u isto vrijeme i dijelili zajedno prostor u majčinoj utrobi, ne moraju biti isti. Čak i ako su jednojajčani, njihove osobine to neće biti. Uvijek će imati nešto zajedničko sa svojom ”drugom polovicom”, ali svako od njih imat će svoje ”ja”. Još jedna pozitivna strana je što će uvijek imati jedno drugo kao podršku u svemu što rade, a vi priznajte da ste bar jednom u životu razmišljali kako bi bilo da imate brata/sestru blizanca.
Stariji Bužimnjani kažu da tajna tolikog broja blizanaca leži podzemnim vodama u Bužimu, jer ovdje se nalazi i čuveni izvor Svetinja. Bilo kako bilo, u Bužimu se i dalje rađa najviše blizanaca u Evropi.
Berina Hušidić/Nejra Mustedanagić Ljubijankić/Trend radio