Kladušani su čak deset godina bili uskraćeni za prostor gdje bi mogli da iznose svoje ideje, provode svoje vrijeme te da se druže sa drugima, od mališana, omladine pa čak i do starijih generacija. Kao posljedna nada, ideja mladih ljudi okupljenih u organizaciji „Naša zajednica“ dovela je pravo osvježenje u grad. U malom objektu na uglu ulice Milana Pilipovića, realizirana je ideja zvana Alternativni dom kulture. Neizostavan je prefiks “alternativni” jer da je onaj “stvarni”, namjenski objekat u centru grada bio u funkciji, za ovim drugim ne bi bilo potrebe.
Centar za demokratizaciju društva „Naša zajednica“ osnovan je 09. augusta 2018. Cilj ove nevladine organizacije jeste da se jačaju medijske i civilne slobode, promoviraju i zaštite ljudska prava te da se uključuju građani/ke u proces odlučivanja u lokalnoj zajednici.
Ideja za Alternativni dom kulture, kako kaže Mirnes Ćerimović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja, postoji već duže vrijeme ali je realizacija počela tek prošle godine zahvaljujući donatoru IOM-u i USAID-u u sklopu BHRI-a. Isprva je to trebala biti kancelarija gdje bi se mladi mogli razvijati, razmjenjivati iskustva, ali se vremenom ideja proširila i dobila se prostorija sa više sala, namjena i mnogo sadržaja.
„Cilj projekta Alternativnog doma kulture jeste da ovo bude mjesto gdje će se mladi, ali i oni nešto stariji, okupljati, razmjenjivati ideje, učiti jedni od drugih, pohađati neformalne edukacije i na kraju krajeva cilj projekta jeste da ustupi resurse koje Alternativni dom kulture i „Naša zajednica“ ima, da ustupi građanima i građankama općine Velike Kladuše da svoje vlastite ideje razmjenjuju i implementiraju.“
Pripreme projekta su trajale ukupno 7 mjeseci. U tih sedam mjeseci, šest je otišlo za izradu projekta, a mjesec dana je bio rezervisan za pripremu prostora, kupovinu opreme i slično.
Alternativni dom kulture ne nudi samo prostor, nego i razne sadržaje unutar njega. Trenutno nudi četiri radionice i to u oblastima slikarstva i street arta, fotografije, novinarstva i medijske pismenosti te web designa. Pored radionica, mjesečno se u Alternativnom domu kulture, održavaju i razne izložbe, književne večeri, projekcije filmova, koncerti i javne tribine.
Između ostalog, ADK nudi i čitaonu te muzičku sobu. Čitaona i mini-biblioteka nudi oko 900 naslova raznih književnih žanrova, a muzička soba je opremljena sa tri različita instrumenta te ostalom opremom.
No, za realizaciju ovog velikog projekta bio je potreban i određen broj volontera. Među njima je i Kenan Kajtazović. On je za Alternativni dom kulture saznao slučajno, no kako kaže, njegova ispomoć je rezutirala time što je dobio mogućnost naučiti svirati novi instrument, dobiti pokoji savjet u slikarstvu te upoznati mnoge ljude.
„Pored toga što sam upoznao mnoge aktiviste i umjetnike moje dobi, te što sam upoznao nove prijatelje, dobio sam mogućnost da naučim svirati neke od instrumenata koji se nalaze u muzičkoj sobi što je dovelo do toga da sam sebi uzeo instrument zbog želje za više sviranja i učenja privatno. Također naučio sam neke nove stvari i u slikarstvu što mi je pomoglo u mom privatnom slikanju.“
Plan za ovu godinu, kako navodi Mirnes Ćerimović, jeste da će Alternativni dom kulture i dalje biti otvoren za građane Velike Kladuše, ali u drugoj formi. Stalne aktivnosti će i dalje biti tu, no radionica nešto manje.
Alternativni dom kulture se nalazi u ulici Milana Pilipovića, u neposrednoj blizi stadiona Krajišnik. Vrata za građane/ke su otvorena svaki dan od 12 do 20h.
Priča rađena u sklopu projekta „Pozitivna Krajina – Škola novinarstva
Autorica: Una Beganović